Å lage egen mat kan være en glede
Lær deg å lage mat selv, og livet blir bedre
Mennesker ønsker alltid å stille sulten sin. Å spise er en livsnødvendighet, men det er ikke bare så enkelt. Vi liker prosessene forbundet med mat, for vi vil ha glede i forbindelse med mat. Mat skal overraske, ha noe uventet i seg, gi en aha-opplevelse, og best av alt - vi kan få en god opplevelse, vi blir gode og mette, og det gleder vi oss til.
Å lage mat er en høytid. Ingrediensene skal settes sammen til en ekstraordinær opplevelse, matlagingen skal skje med full oppmerksomhet og konsentrasjon, og bruk av intellektet. Den som lager mat skal nyte å lage maten, og smaker, helseegenskaper, lukter, utseende, presentasjon i kunstnerlig form for øyet skal forenes, og en skal gjøre sitt beste for at de som spiser har en deilig opplevelse.
Selvfølgelig er det økonomi involvert, ting koster penger, og derfor gjelder det å være smart, finne muligheter, og ha øynene åpne, og lære mange praktiske grep. Innkjøp, lagring, forberedelse og planlegging hører med, og den sosiale siden er det lurt å tenke på. Det gjelder både å lage maten og å spise sammen med andre.
Erfaring er den beste lærer, og man blir god når man lager mat ofte. Vær modig, fryktløs, stå på. Mat er noe ekstraordinært, og med full oppmerksomhet blir man raskt flinkere og kan ha det gøy underveis. Det finnes mange gode kjente retter man kan lage, men ekserimenter er også mulige.
Husk å tenke utenfor boksen, og lag dine egne retter når du er klar. Nå fikk jeg lyst til å lage mat.