Makten i samfunnet må resettes fra tid til annen
Samfunnet skal ikke styres med makt, men stadig bringes i konsensusbasert balanse
Vi er mange i samfunnet vårt, alle er forskjellige og jobber for sine syn. Når dette går for langt, kan maktstrukturer med dominans oppstå i mange forhold og få en grad av permanens. Maktstrukturene kan vokse fram når de er til nytte for enkeltpersoner eller grupper. Slike maktstukturer kan være skadelige for et samfunns innbyggere. Den største skaden er redusert frihet, begrensede rettigheter.
Vi er de siste hundre år blitt vant til å snakke om maktstrukturer som delt mellom to parter, og det er i alle forhold en kamp om overtaket, til tider en frenetisk kamp. Har man overtaket kan man styre hele eller deler av samfunnet. Det begynner med par, den ene svak og den andre sterk, mann/kvinne, grupper og klasser i samfunnet, hvit mot svart, majoritet mot minoritet, venstregrupperingene mot høyregrupperingene og så videre. Alt er bygget på motsetninger, og vi antar automatisk at makten er gitt - helt til makten veltes, og ny maktposisjon bygges opp, ofte med nye aktører.
Konsekvensene er mange: mannen er alltid den sterke i paret, og kvinnen alltid den svake. Europeeren er alltid den sterke, og innvandreren alltid svak, den som trenger hjelp. Man skal alltid synes synd på svake afrikanere, men ikke på sterke europeere. Partenking og maktkamp slår inn i alle samfunnets forhold. Økonomisk makt er ikke ny, men får stadig større betydning - vi ser de som har og de som ikke har. Vi er ikke kommet forbi noe av dette.
Men verden er dynamisk, for store endringer, nye maktvarianter kommer hele tiden. Samtaler mellom alle personer og grupper i samfunnene må føres for å løse dette ut i tide, før de sterke får for mye makt, og de svake rammes.
Så la oss gjøre et forsøk på å snu temaet om makt, slik at samfunnet over tid kan bygges på klare, dialogbaserte og dynamiske balanser i de fleste forhold. Da kan vår oppmerksomhet være vendt mot langsiktige felles verdier, felles tiltak og en felles verden, en verden som over tid er samlet og i høy grad konsensusbasert.
Det er av grunnleggende betydning at makten i samfunnet holdes dynamisk i balanse. Maktstrukturer må fjernes, balanseres, resettes eller hva du vil kalle det, fra tid til annen. Vi ønsker jo alle å være i et samfunn som er bra for alle.
Makt må kontrolleres og resettes ved behov - bestemt av de som ikke er fornøyd.