Artikler > Økonomi

Kina er inne i neste økonomiske fase, USA på vei ut døra

Av Einar Eldøy 8.4.2026

Den nye store økonomiske fasen i verden kommer gradvis

Trump har forstått USAs problem: De er i ferd med å miste posisjonen som landet med verdens største brutto nasjonalprodukt. Det vil få konsekvenser for alt. MAGA vil ikke lykkes, det er gått for langt, den kinesiske måten å jobbe på er på vinnersporet. Kanskje vi skal nevne India også.

Slike faser svinner og bygges på minst 50 år

Det vil ta tid, men Kina allerede er langt inne i neste økonomiske fase, og det forventes at de vil erstatte USA som landet med verdens største BNP. Det vil ta den tid det tar, kanskje 100 år, og det blir vanskelig å sette seg i mot denne forandringen.

Konsekvensene for Norge blir store når USA forsvinner

Hvis denne endringens fullførelse tar 100 år, vil den gå ganske langsomt, og folk i verden vil knapt merke det. Vi er langt på vei allerede, det bygger på seg. I 1960 hadde USA en stor bilindustri, og mange var velstående. Nå har USA "rustbelter", nedlagte fabrikker og ledige folk.

Vår link med USA var en følge av den tidens historie, nå skal vi begynne på nytt med andre, nye forbindelser. Den nye tiden kommer nå.

Photo by Cauê Krebsky Oliveira